Doplňky

 

 

...PŘEPRAVKY...

Když jedete pryč na chatu,k známým,na výstavu a nechcete tahat s sebou celou klec je dobré využív přepravek.Morčátkům to nijak zvlášť nevadí.Moje morčatka když jedeme vlakem třeba
 2hodiny už se nudí a vylézají  a běhají mi po klíně.Měli by jste proto zvážit jak
dlouho pojedete.
Přepravka na obrázku č.1 stojí 202Kč.
Přepravka na obrázku č.2 stojí 141Kč.

 
Trixie / Přepravka PICO

 
Obr.č.2: (23x18x16cm)
 
transportní kufřík PICO pro hlodavce
 

...POSTROJKY...

 

Takže postrojek většinou vypadá jako dva ,,obojky" Jeden kolem
krčku a druhý kolem bříška či hrudníku. Oba dva jsou na rozepínání (nebo by
měly být) a jsou k sobě spojeny ,,popruhem" buď na bříšku, nebo na zádech.
 Možná že tento popis není moc jasný, tak se podívejte na nějaké fotky na
internetu a jistě popis brzy pochopíte. :-) Ale dobře padnoucí a pro morče
pohodlný postrojek, to je také správná velikost a tvar. Jistě záleží
 na tom, jak široké jsou provázky či poruhy, ze kterých postojek je. Takže určitě zavrhuji
 poruhy tenčí než 0.5 cm! Ty se zařezávají a mohou způsobit dokonce zranění! Také
asi nebude to pravé ořechové, když budou tlusté popruhy více než 3 cm. V nich
 se morče doslova ztratí a nebude mít možnost pohybu. Nejlepší velokost je zhruba 1 cm až 1.5cm.
Také materiál je důležitá věc! Musí být pevný, aby ho morče při prvním
škubnutí nerozpáralo, ale také do jisté míry pružný, aby zajišťoval pohyb. Docela dobré řešení je spojit obě věci dohromady a pokud si postojek vyrábíte, našít v jednom místě mezi pevný popruh kousek ploché gumičky. Jistě tím nic nezkazíte a bude to pro morče pohodlné. Ale nedělejte z gumičky celý postrojek!
Ještě se zaměřím na zapínání. Oba obojky, jak jsem už říkala, by měli být na zapínání. Kupované postrojky by měly mít (většinou plastovou) malou přezku. Měla by se snadno a dobře zapínat, ale nesmí se otvírat při pouhém zatáhnutí. Také musíme dát poroz,
aby se do ní nezachytávaly chlupy a morče netahala. Měla by být přibližně 1cm až 2cm široká. Aby nepřekážela a netlačila.
Celý postrojek by měl být také pro vás líbivý a dobře udržovatelný. Můžete si ho koupit v obchodě, nebo sami vyrobit podle vašich představ a přesných velikostí morčete. Není na tom nic těžkého.
MŮJ NÁZOR: Podlemě to je zbytečná věc a veterinář mi říkal, že jim to ničí pÁteř a vaz
kvůli tomu jak je taháte tak nevim. Postrojek na obrázku stojí 111Kč.

 
Fotogalerie: postroj s vodítkem pro morče

 

 

PODESTÝLKA

 

...PILINY...
Jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou. Nevýhodou pilin je prach.

 

 

 

...SENO...

 

Seno a podestýlka patří k základní výbavě každé domácnosti s hlodavcem. Zde naleznete vhodné seno a podestýlku pro příbytek Vašeho malého kamaráda: jedno, zda slámu k okusování a zahrabání se, podestýlku na podlahu nebo seno pro každodenní krmení. Pomocí našich produktů, např. od Vitakraft, můžete domov Vašeho hlodavce zařídit podle jeho potřeb.
Seno je pro hlodavce jejich "chlebem". Je to pro ně základní strava číslo 1 a proto by jim mělo být podáváno a doplňováno každý den. Zde naleznete široký výběr vysoce kvalitních druhů sena.

...HOBLINY...

 

Přírodní materiál, měkký a dobře savý. Měly by být odprášené a z čistého neupravovaného dřeva. Pokud získáváte hobliny u truhlářů, ujistěte se, že jsou pouze ze surového dřeva a ne ze dřeva mořeného, lakovaného apod. I části podestýlky mohou morčata pozřít a upravované dřevo je pro ně velmi nebezpečné. Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky  "voňavé" - většinou citrusové. Osobně je nepoužívám, jen jednou jsem koupila balík a nijak mne nenadchly. Myslím, že vůbec nemusejí morčatům vonět, navíc se určitě nejedná o přírodní vůni, ale chemickou.

 

 

 

...PELETY...

Vypadají jako ty dřevěné, liší se barvou, mají trošku větší průměr a jsou dlouhé cca 2 cm. Také je potřeba je překrýt slaboučkou vrstvou hoblin, protože jsou hodně tvrdé. Naprosto mě překvapily svou schopností pohltit pachy, protože jsem od slámy pohlcení pachů neočekávala. Morčata nemají snahu podestýlku jíst. Podestýlka má skutečně obrovskou absorpční schopnost - je stále suchá, i když je počůraná. A co je hlavní, určitě zamezuje rozkladu moči, protože při kydání moč není cítit - ani náznak pachu moči. A to jsem nos téměř zabořila do špinavé podestýlky. Je cítit jen po namočené podestýlce, ne po počůrané. Pelety jsou vyráběny ze slámy obilné nebo řepkové. Jejich vůně se dá přirovnat k senu. Myslím, že jsou oproti dřevěným peletám pro morčata vhodnější a hlavně pachy lépe pohlcují než ty dřevěné. Nejen že splňují svůj účel, ale oproti dřevěným topným peletám jsou i levnější. Jen upozorňuji, že někdo po otevření pytle může být zaskočen jejich vůní, ten pach odvětrá.


 
*Můj typ: pelety na mě nijak nezapůsobily,morčátkům se po tom akorát špatně běhalo!