Chování,výchova

 

Jak nejlépe ochočit morče?

Univerzální postup asi nikde nenajdete, protože vždy záleží v první řadě na povaze morčátka. Po přinesení do nového domova bude pravděpodobně vyplašené každé, některé si u vás zvykne za týden, jiné za několik měsíců. V každém případě je nezbytné obrnit se ohromnou dávkou trpělivosti.
Chovatelé se liší v názoru, zda nechat nově přinesenému morčátku domeček, nebo ne. Pravda je, že morčátko se v něm bude schovávat a utíkat do něj při každém leknutí. Nemusíte z něj tak třeba celý první týden vidět ani čumáček a na to že něco chováte bude možné usoudit jen z mizejících stébel trávy ve vchodu do domečku. Morčátku bude pravděpodobně trvat déle, než si zvykne a přestane se lekat každého vašeho pohybu, ale jednou to zvládne a celkově bude v menším stresu.
Pokud mu domeček seberete, zvykne si podle názorů některých chovatelů dříve na vaši přítomnost, ovšem stres, kterému je takto vystaveno, je veliký. Morčátko potřebuje svoje místo, kde se bude cítit v bezpečí, jejich jedinou obranou před predátory je útěk a schování se a to by mu mělo být umožněno, alespoň do doby než si uvědomí, že vy žádní predátoři nejste.
Asi nejlépe je volit kompromis v podobě například kupky sena, do které se morčátko bude moci schovat, ale nebude úplně odříznuto od okolí.
Na vlastní ochočování všeobecně nejlépe zabírá potrava. Zjistit co morčátku nejvíce chutná (např. okurka), to mu potom podávat z ruky a při tom na něj tiše mluvit. Když získá důvěru a začne vám z ruky jíst, nesnažte se ho pak hned obratem chytit, ze začátku ho ani nezkoušejte pohladit, jen mu přidržujte dobrotu u čumáčku. Až ve chvíli, kdy od vás z ruky bude krmení přijímat běžně, zkuste ho třeba pomalu pohladit a stále na něj mluvte. Důležité je vyvarovat se hlasitých a náhlých zvuků, rychlých a nenadálých pohybů, to vše dokáže morčátko snadno vyděsit.
Také nikdy nechytejte morčátko na chování tak, že ho budete lovit rukou v jeho baráčku, má pak pocit, že mu opět nějaký predátor proniká do jeho bezpečné zóny a tím jeho význam bezpečného útočiště pomine. Správné je baráček dát pryč a poté morčátko chytnout.
Za všechnu tuto námahu a trpělivost vám bude odměnou vynikající společník, který za vámi časem může i běhat po místnosti jako pejsek.

___________________________________________________

 Moje mladé morče vyskakuje do výšky, cuká divně hlavou, vypadá, jako by mělo záchvat, co mu je? 

Má radost ze života a je mu dobře.