Pořizujeme morče

 

! 11 rad k zamyšlení, snad nejdůležitějších pro chovatele !

 

1 - Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.

2 - Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.

3 - Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?

4 - Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.

5 - Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.

6 - Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy.

7 - Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.

8 - Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů.

9 - Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)

10 - Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.

11 - Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.

 

Kolik morčat ?

 

Jedno morče = jedno morče se hodí pro lidi kteří netráví tolik času v práci a jsou spíše doma. Morče je od jakživa společenské zvíře a potřebuje neustálý dozor a společnost. Hodí se pro dítě které se mu bude dostatečně věnovat.

= samičku: samička je sama o sobě více plachá proto na ochočení budete potřebovat více času,

a je velmi čilá.

= samečka: je více přítulnější a na chování jednoho mazlíka je ideálnější.

___________________________________________________

Dvě morčata = dvě morčata si pořiďte tehdy kdy víte, že jim nedáte dostatečnou celodenní pozornost. Morčata se velice rychle mezi sebou zabaví a vy tak máte více času na sebe.Ovšem každodenní pochování a pomazlení je důležité pro ochočení. Záleží jen na vás kolik času se zvířetem strávíte čim více tím líp bude ochočený.

=samečka a samičku: pokud chcete mladá morčátka pořiďte si samičku a samečka

nejlépe z chovu nebo chovné stanice kde máte jistotu o pohlaví,čistotě atd. Ovšem počítejte,že po narození mláďat

je budete muset oddělit.!!!!

= samičku a samičku: samičky ať je jich kolik chce vždy se zkamarádí.

=samečka a samečka: je to veliké riziko ale taky 50% na 50%, záleží na povaze a lásce k druhému samečku,

první 4 roky co jsem chovala morčátka jsem měla vždycky samečky a měli se rádi kamarádili bylo to dobré, ale můj Kobar

s Hugem se nesnášejí.!!!!

___________________________________________________

Dvě a více = pořizujte pokud chcete do chovu,chovatelskou stanici,králíkárnu,farmu.